Gyakori kérdések
Mi a bőrrák?
A bőrön, elsősorban idős, de sajnos egyre fiatalabb korban kialakuló rosszindulatú növedék.
Leggyakoribb fajtái:
- Basalioma (alapi sejtes rák):
Lassan növekvő, a bőrt és a környező szöveteket roncsoló, kezdetben áttetsző, gyöngyházfényű tömött, éles szélű csomó, melyen áttűnnek a tágult hajszálerek. Később közepe besüpped, esetleg kifekélyesedik. Ritkán ad áttétet. - Spinalioma (elszarusodó laphámrák):
Gyorsabban növekszik, mind a felszín, mind a környező szövetek irányába terjed. Tömött tapintatú, felszínén fokozottan elszarusodott, esetleg pörkkel fedett növedék. Elsősorban a nyirokcsomókba ad áttétet. - Melanoma:
A legrosszabb indulatú rákféleség. Sötétbarna, vagy fekete, tömött tapintatú, esetleg vérzékeny növedék. Már meglevő anyajegyből fejlődik ki, de látszólag ép bőrön is kialakulhat. Kis méretű melanoma is hamar ad áttétet, nemcsak a nyirokcsomóba, hanem a belső szervekbe is. Késői felismerés esetén, illetve kezeletlenül hamar halált is okozhat.
Melyek az anyajegyeken gyanút keltő jelek?
- Színe sötétebb vagy világosabb lesz
- Növekedésnek indul
- Szimmetriája megváltozik
- Körvonala, széli része egyenetlenné válik
- Megsérül vagy rendszeres sérülésnek, dörzsölésnek kitett helyen van
- Régóta meglevő anyajegy viszketni kezd
- Csomó jelenik meg benne
Kinél valószínűbb a melanoma kialakulása?
- Akinek a bőre gyakori UV sugárzásnak van vagy volt kitéve (napozás, szolárium, kvarclámpa)
- A családban melanoma előfordulása
- 20. életév előtti többszöri leégés
- Nagyon világos bőr-, haj- és szemszín
- Már fiatal korban 30-40-nél több anyajegy, különösen, ha ezek szabálytalanok
- Régóta meglevő anyajegy viszketni kezd
- Veleszületett nagy méretű anyajegy
Kik végzik a számítógépes anyajegyszűrést?
- A számítógépes anyajegyszűrést bőrgyógyász szakorvosok végzik.
Van-e lehetőség a műtétre javasolt bőrelváltozások sebészeti, plasztikai sebészeti eltávolítására?
- Igen, erre is lehetőséget kínálunk.
Bejelentkezés a sebészetre, plasztikai sebészetre: 06/30/969-4904.
Anyajegy elátvolítás
Mit jelenthet, ha egy anyajegy fáj, húzódik, viszket, vérzik, hámlik ?
Gyakran panaszkodnak a beteg arról, hogy egy anyajegyük fáj, húzódik. Ez legtöbbször az anyajegy irritálódása miatt következhet be. Előfordulhat az is, hogy az anyajegy megsérül, és ekkor vérezhet, viszkethet, hámlás jeletkezhet a felszínén, vagy akár egy kis darabja le is szakadhat. A fenti tünetek azonban az anyajegyek rosszirányú elvátozásakor is jelentkezhetnek. Korai jel lehet például az anyajegy viszketése, később, ahogy az anyajegy növekszik, változik vérezgethet, húzódhat, fájhat. Mindegyik esetben sürgős bőrgyógyászati vizsgálatra van szükség.
Meg lehet-e előzni vagy gátolni az anyajegyek szaporodását ?
A túlzásba vitt természetes és mesterséges fényterhelés szaporíthatja az anyajegy számát. Ha tehát kerüljük a napleégést, a 10 és 16 óra közötti erős UV terhelést, a mesterséges UV terhelést, akkor csökkenthetjük a bőr fénykárosodásának esélyét, és a fényterhelés következtében megjelenő anyajegyek számát.
Mi a teendő, ha egy anyajegyből szőrszál nő?
Semmiképpen sem szabad csipesszel kihúzni a szőrszálat, mert ezzel irritáljuk az anyajegyet. A rendszeres irritáció pedig az anyajegy rosszindulatú elváltozását indíthatja el. Ha esztétikailag zavaró, sötét színű, erős szőrszál nő ki az anyajegyből, kisollóval óvatosan levághatjuk a végét úgy, hogy közben az anyajegyet meg ne sértsük.
Mi a teendő, ha egy anyajegyre pattanás nő ?
Főleg az arcon lévő anyajegyeknél fordulhat elő, hogy az anyajegy állományában gyulladt pattanás képződik. Ekkor az anyajegy megduzzad, érzékennyé válik, környéke kissé vöröses színű lesz. Ha ilyenkor megbróbáljuk a pattanást nyomogatni, azzal súlyosan megsérthetjük az anyajegyet. A gyulladás spontán is elmúlik néhány nap alatt, illetve antibioticum tartalmú helyi krémmekkel, folyadékokkal segíthető elő a gyógyulás. Ha valakinél rendszeresen képződik pattanás az anyajegyben, szóbajöhet az anyajegy sebészeti eltávolítása is, mivel a gyulladás gyakori visszatérése kórós elváltozáshoz vezethet.